Writing of Disaster

Writing of Disaster

GUEST: Writing of Disaster

Jenni-Elina von Bagh ja työryhmä

Näyttämöllinen kirjoitus elämästä ja tuhosta

Writing of Disaster on koreografinen melodraama ja postfarssi. Siinä tuho ja elämä kulkevat käsi kädessä ja luovat ruumiillisia murtumia ilon ja tragedian välille. Teos on näyttämöllinen sovitus Maurice Blanchotin filosofisesta teoksesta ”The Writing of a Disaster” (suom.Tuhon kirjoitus/ Viljami Hukka, 2024). Voiko tuhon tuhasta löytyä uusi alku, ja miten se löydetään? 

Teoksessa kolme kokenutta esiintyjää tutkivat epäonnistumisen komiikkaa – olemisemme reunamia ja pimeää pistettä, posthumaanisia voimia, kauhun ja naurun herkullista tasapainoa. 

Esiintyjät ammentavat ruumiin omasta vaeltavasta tapahtumarikkaudesta, joka syntyy epäkäytännöllisistä, naurettavista ja itse asetetuista haasteista. Teos löytää jatkuvasti uusia tapoja ilmaista itseään, sotkeentua, kaatua ja jälleen koota itseään — pohtia elämän ihmeellisyyttä, sitä, että olemme elossa.

Koreografia ja konsepti Jenni-Elina von Bagh ja esiintyjät

Esitys Hanna Raiskinmäki, Jyrki Karttunen ja Jenni-Elina von bagh

Skenografia ja pukusuunnittelu Ingvill Fossheim

Skenografia Virpi Nieminen

Valosuunnittelu Ina Niemelä

Äänisuunnittelu Tatu Nenonen

Dramaturgi Otto Sandqvist

Tuottaja Lisa Kalkowski

Promoottori Harri Kuorelahti

Tukijat KUVI/ Taike, Svenska Kulturfonden, Helsingin kaupunki, Koneen säätiö

Teisko radicalization- residency, Liikkeellä marraskuussa festivaali

Teos on Liikkeellä marraskuussa-festivaalin osatuotanto.

Kieli Teos sisältää jonkun verran suomen, englannin, ja muiden maiden kieliä, mutta kyseisten kielten ymmärtäminen ei ole edellytys teoksen kokemiselle.

Kesto 60 min

Ikäsuositus +12

Liput 25€ peruslippu / 15€ teatteriala ja alennuslippu / maksa mitä pystyt 5€