Archive

Ramy – In the Frontline

 De va de liveviirus_devade_blid_o_text (1)bright

Textfest
textfest_rubrik
Perplex
perplex_625px_rgb
Skamlöst
Gräset är mörkare på andra sidan
Oskuld
Tillsammans
Ett Drömspel

Lampedusa
LAMPEDUSA_affischbild_Tani Simbergmedtext_web
Lucky
viirus_lucky_bild_med_textOK
Valet och kvalet
viirus_valet_kvalet_web625
Memories for life
Print
Där vi en gång flått

Tröst

trost_400px
Berömda lögner
Woyzeckmaterial

2007

Himlakroppar
By Lauri Vennonen
Director: Lauri Vennonen

Alice i Underlandet
By Lewis Carroll
Director: Pernilla Glaser

Magic Studio
Collaboration with Magic Studio/Chistian and Katja Engblom

Oleanna
By David Mamet
Director: Ulrika Bengts

Caligula
By Albert Camus
Director: Cezaris

2006

Blue room
By David Hare
Director: Ulrika Bengts

Electronic city
By Falk Richter
Director: Egill Heidar Anton Pálsson

Trainers island
By Jarno Kuosa – Jakob Öhrman
Director: Jarno Kuosa och Jakob Öhrman

Clockwork
By Thorleifur Örn Arnarsson och arbetsgruppen
Director: Thorleifur Örn Arnarsson

Club Viirus – stand up comedy
Hosts: André Wickström – Stan Saanila

Magic studio
The workgroup: Lennart Green (Sve), Christian Engblom, Kristian Nivala, Dani DaOrtiz (Spanien), Miguel Angel Gea (Spanien), Christian Engblom och Katja Engblom

2005

Barnet med badvattnet
By Christopher Durang
Director: Maarit Ruikka

Ett steg utanför
By Jarno Kuosa
Director: Jarno Kuosa

Club Viirus – stand up comedy
Host: André Wickström

No return
By Franz Kafka
Director: Cezaris

Vidarevyer
By Sonja Ahlfors – Kristian Alstam – Arbetsgruppen – Ebba Berg – Ann-Luise Bertell – Arn-Hernik Blomqvist – Johan Finne – Hagge Geigert – Joakim Groth – Kim Gustafsson – Anders Larsson – Per-Erik Lönnfors – Håkan Omars – Jacke Sjödin – Frank Skog – Anders Slotte – Peter Snickars – Lauri Vennonen – Tobias Zilliacus
Director:Dick Idman

2004

Populärmusik från Vittula
By Mikael Nurmi
Director: Erik Kiviniemi

Jacques och hans mästare
By Milan Kundera based on Denis Diderots Jacques le fataliste
Director: Raila Leppäkoski

Populistisk skit
By Arbetsgruppen

Familjen Bladhs barn
By Christian Kihlman
Director: Kaisa Korhonen

Club Viirus – stand up comedy
Host: André Wickström

2003

Naiv.Super
By Erlend Loe
Director: Tobias Zilliacus

Populärmusik från Vittula
By Mikael Nurmi
Director: Erik Kiviniemi

Club Viirus – stand up comedy
Host: André Wickström

2002

Arne Anka 
By Charlie Christensen
Director: Yaba Holst

Berlin Alexanderplatz
By Alfred Döblin
Director: Christian Lindblad

Mother
By Yaba Holst
Director: Yaba Holst

Krapulan N60’ 09 0 25’ 1
By Kim Gustafsson
Director: Dick Idman

Dödelns gränd
By Robert Åsbacka
Director: Arn-Hernik Blomqvist

Club Viirus – stand up comedy
Host: André Wickström


2001

Pahuus
By Jan Guillou
Director: Carl Gustaf Wentzel

Blod
By Lars Norén
Director: Maarit Ruikka

Arne Anka
By Charlie Christensen
Director: Yaba Holst

Nej Ei
By Riikka Ala-Harja – Claes Andersson – Joakim Groth – Reko Lundán – Auli Mantila – Hanna Miettinen – Laura Ruohonen – Pirkko Saisio – Kjell Westö
Director: Juha Lehtola

Wannabe
By Mia Hafrén – Niklas Åkerfelt – Yaba Holst
Director: Yaba Holst

2000

Drakarna över Helsingfors
By Kjell Westö
Director: Reko Lundán

Jesusbarnets första mirakel
By Dario Fo
Director: Jonte Ramsten

Ondskan
By Jan Guillou
Director: Johan Storgård och Tove Appelgren

Formel 2
By Max Forsman – Anders Slotte
Director: Ville Virtanen

1999

Club Krapula – Samlade sketcher 1998
The workgroup: Niklas Häggblom, Birthe Wingren-Hurme, Max Forsman and Anders Slotte

My little darling
By Jonte Ramsten, Hans Torgard and Anders Öhrstöm
Director: Anders Öhrstöm

Krutdurken
By Dejan Dukovski – Jasenco Selimovic
Director: Anderes Öhrström

Besökaren
By Eric-Emmanuel Schmitt
Director: Otso Kautto

Kvinnan som gifte sig med en kalkon
By Gunilla Boëthius
Director: Yaba Holst

Wannabe
By Mia Hafrén – Niklas Åkerfelt – Yaba Holst
Director: Yaba Holst

1998

En kock, en tjuv, hans fru och hennes älskare
By Peter Greenaway
Director: Katariina Lahti

Fröken Margaretha
By Roberto Athayde
Director: Per Mattsson

Closer
By Patrick Marber
Director: Maarit Ruikka

Alma Brasileira
By Carita Holmström och Annika Hultman
Director: Markku Nenonen

The winner takes it all
By Oliver Bukowski
Director: Maarit Ruikka

1997

De tre musketörerna/Kolme muskettisoturia
By Alexandre Dumas
Director: Maarit Ruikka

Krymplingen från Inishmaan
By Martin McDonagh
Director: Maarit Ruikka

1996

Stalin
By Gaston Salvatore
Director: Ralf Långbacka

Fadren
By August Strindberg
Director: Mika Leskinen

Don Juan
By Jean-Baptiste Molière
Director: Laura Jäntti

1995

Svejk
By Jaroslav Hašek
Director: Arto af Hällström

En midsommarnatts dröm
By William Shakespeare
Director: Ralf Långbacka

Killer Joe
By Tracy Letts
Director: Maarit Ruikka


1994

Kvarteret Kniven – Greatest hits
By Joakim Pirinen
Director: Arn-Henrik Blomqvist

Sagan om den lilla farbrorn
By Barbro Lindgren
Director: Dick Idman

Club Viirus – stand up comedy
Hosts: Paul Olin and Stan Saanila
Participants: John Houdi (Sve), Anders Slotte och Ruben Stiller m.fl.

En midsommarnatts dröm
By William Shakespeare
Director: Ralf Långbacka

Att hyra en kändis
By Jouko Turkka
Director: Jouko Turkka

1993

Bröderna Karamasov
By Fjodor Dostojevskij
Director: Arn-Henrik Blomqvist

Ängla-Camille
By Jeanne Cordelier
Director: Dick Idman

Som ni vill ha det
By William Shakespeare – Robert Enckell
Director: Ralf Långbacka

Club Viirus – stand up comedy
Host: Paul Olin och Stan Saanila
Participants: Peter Lüttge, Ruben Stiller, Nalle och Tuija Virolainen samt M.A. Numminen supertrio

Woyzeck
By Georg Büchner
Director: Ralf Långbacka

1992

DJ
By Jean-Baptiste Molière
Director: Arn-Henrik Blomqvist

Som ni vill ha det
By William Shakespeare
Director: Ralf Långbacka

Kung Ubu
By Alfred Jarry
Director: Laura Jäntti

Club Viirus – Stand up comedy
Hosts: Paul Olin och Stan Saanila
Participants: Robert Enckell, Peppe Forsbol, Max Forsman, Maria Sid and Ruben Stiller m.fl.

1991

Halveksittu
By August Strindberg
Director: Arn-Henrik Blomqvist

Djävulen och Gud fader
By Jean-Paul Sartre
Director: Arn-Henrik Blomqvist

Mannen utan vingar
By Osborn Bladini
Director: Hanno Eskola

1990

Wunderbaum
By Robert Enckell och Anders Slotte
Director: Christian Lindblad

Marat
By Peter Weiss
Director: Arn-Henrik Blomqvist

Herr Kniv och Fröken Gaffel
By René Crevel
Director: Nena Stenius

Statyn
By Johan Storgård
Director: Johan Storgård

1989

Fältskärns berättelser
By Zacharias Topelius
Director: Joakim Groth

Spänk
By Johan Storgård, Robert Enckell, Hellen Willberg, Anders Slotte and Björn B. Lindström
Director: Arn-Henrik Blomqvist

Henkivartija
By Esa Kirkkopelto
Director: Esa Kirkkopelto

VD
By Stig Larsson
Director: Christian Lindblad

1988

Mono
By Arn-Henrik Blomqvist, Robert Enckell, Björn B. Lindström, Mats Långbacka and Johan Storgård
Director: Arn-Hernik Blomqvist

Familjen Bra
By Joakim Pirinen
Director: Arn-Henrik Blomqvist

1987

Massakeraden
By Eugène Ionesco
Director: Arn-Henrik Blomqvist

Skärbrännaren
By Magnus Dahlström
Director: Arn-Henrik Blomqvist